Стартова сторінка Контакти Форум Веб-сервер ІЗАН Укр Eng

 

 

bigmir)net TOP 100

Ігор Андрійович АКІМОВ
1937-2021


 

7 квітня 2021 року на 84 році життя від нас пішов Ігор Андрійович Акімов, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент Національної академії наук, заслужений діяч науки і техніки.

 

Ігор Андрійович — зоолог-енциклопедист, спеціаліст з багатьох напрямків акарології, еволюційної і функціональної морфології, екології та еволюції тварин і паразитології. Від 1987 року він — директор Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України.

Ігор Андрійович — засновник лабораторії акарології, що започаткувала новий напрям зоологічних досліджень і виросла у відділ, який став одним із загальновизнаних центрів акарологічних досліджень у Європі. Він автор понад 250 наукових публікацій, серед яких 5 монографій. І. А. Акімов виховав більше 25 учнів. Він — член Бюро Відділення загальної біології НАН України, заступник голови Національної комісії з питань Червоної книги України, Голова Наукової ради з проблем заповідної справи і діяльності заповідників при ВЗБ НАН України. І. А. Акімов президент Українського наукового товариства паразитологів, віцепрезидент Українського ентомологічного товариства, головний редактор журналу "Zoodiversity".

Ігор Андрійович народився 1937 р. у Києві в сім’ї вчителів. Захоплення живою природою почалося ще в дитинстві, і він проніс його через усе життя. Син Андрія Кузьмича і Людмили Йосипівни Акімових сприймав тваринний світ як диво. Батьки мудро підтримували захоплення хлопця, і невдовзі він став членом зоологічного гуртка Республіканської станції юних натуралістів. Станція, як потім і Палац піонерів, були справжніми кузнями майбутніх кадрів біологів. Її вихованцями були професори М.А. Воїнственський, Л.О. Смогоржевський, Л.О. Смогоржевська, В.П. Шарпило та багато інших відомих зоологів. Можна навіть говорити про кілька поколінь українських біологів, які вийшли з цих закладів.

Майбутнє було визначене, і в 1955 р. Ігор вступає на біофак Київського державного університету. Мрія здійснилася. Його вчителями стали відомі українські зоологи — О.П. Маркевич, О.П. Кришталь і Б.М. Мазурмович, які назавжди прищепили йому любов до самостійного мислення.

Після закінчення університету навчання проходило в аспірантурі на кафедрі зоології безхребетних. Більшу частину аспірантського терміну молодий науковець жив і працював на навчальній базі в Канівському заповіднику, серед чудової природи Черкащини.

Спільно із своїми колегами і учнями І.А. Акімов пройшов десятки кілометрів дикими шляхами далекосхідної тайги, Забайкалля, українських і азійських степів. Через усе життя проніс він яскраві та гострі враження, відчуття єднання зі світом, легкість і свободу дихання, які залишилися від спілкування з природою.

Знаменною подією у житті Ігоря Андрійовича стала участь у рейсі науково-дослідного судна «Академік Вернадський» по Індійськомо океану. Учасники цієї експедиції жартома називали її «рейсом на кораблі «Бігль». За півроку вони побували в Кенії, на Сейшелах, Маврикії, Шрі-Ланці, Східному узбережжї Індостану, Мадагаскарі, Мальдивах, Сінгапурі, Сокотрі. Це був надзвичайний і незабутній досвід.

За багато років ним спільно з учнями було створено значний доробок праць з питань функціональної та еволюційної морфології ряду груп кліщів, деяких теоретичних питань з проблем захисту рослин від шкідників, епізоотичних та епідеміологічних проблем. Як людина, що звикла працювати з колективом, професор І.А. Акімов охоче передавав молодим науковцям свій багатий науковий і методологічний досвід, накопичений за роки плідної творчої праці. Співпрацюючи з вишами Ігор Андрійович безпосередньо впливав на якість процесу підготовки молодих фахівців, спрямовав їхній інтерес.

За понад 30 років на посту директора інституту керівна посада не зіпсувала цю інтелігентну і мудру людину. Це були нелегкі часи для науки, і в тому, що Інститут не зник з наукової карти світу, а вижив і набирає міцності, неабияка його заслуга. У 1990 р. І.А. Акімова було обрано членом-кореспондентом НАН України, а в 1997 р. він став заслуженим діячем науки і техніки України.

Як головний редактор журналу «Вестник зоологии», а зараз “Zoodiversity”, І.А. Акімов доклав багато зусиль для підвищення рівня цього видання, популярного сьогодні не тільки серед вітчизняних зоологів, і навіть і придумав його нову назву.

 

Світла пам’ять Вчителю. Пухом йому земля. Він назавжди залишиться з нами в стінах рідного Інституту.

 

     

Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України, 2004-2021