Стартова сторінка Контакти Веб-сервер ІЗАН Укр Eng

 

 

bigmir)net TOP 100

УКРАЇНСЬКИЙ ЦЕНТР КІЛЬЦЮВАННЯ ПТАХІВ

Шановні колеги !

Ви знаходитесь на сторінці Українського центру кільцювання птахів. Зазвичай, нашу сторінку відвідують люди, які цікавляться життям птахів, зокрема, їх сезонними переміщеннями та й найпопулярнішим методом дослідження міграцій, а саме, міченням. Мічення птахів включає досить широкий спектр методів, серед яких головне місце займає класичне кільцювання птахів металевими кільцями. Крім цього, можна згадати мічення кольоровими кільцями, різними мітками (ошийники, криломітки), а також вивчення міграційних переміщень птахів за допомогою супутникових передавачів та геолокаторів.

Люди досить часто стикаються з цією науковою діяльністю – знаходять пташині кільця, відловлюють чи спостерігають птахів з кільцями або мітками тощо. В цих випадках вкрай важливо повідомляти про всі ці спостереження та знахідки науковців. Адже, тільки завдяки широкому колу любителів природи і просто небайдужих людей, мічення птахів може бути ефективним. Пам’ятайте, щоб отримати один зворот треба помітити десятки, сотні, тисячі, а то й десятки тисяч особин, у залежності від виду птаха. Більший відсоток зворотів дають мисливські птахи чи ті, що живуть поруч з людьми.


До нашого центру часто надходять повідомлення про знахідки свійських голубів, які були закільцьовані голубівниками. Зазвичай це бувають поштові голуби, які губляться під час змагань. Часто великих породистих домашніх голубів плутають із диким голубом – припутнем (вяхерем, Columba palumbus) та пишуть або телефонують до нашого центру, але якщо на такому птаху є суцільне кільце – це свійський голуб.

Український центр кільцювання птахів вивчає диких птахів і свійські голуби не є об’єктом наших досліджень. Відомостей про закільцьованих голубів ми не маємо, тому просимо звертатися до Інтернет-сайтів, які спеціалізуються на збиранні інформації про закільцьованих голубів, наприклад сторінка – Знайдені голуби.

Якщо на голубиному кільці літери є "UNF" – ми радимо Вам звернутися до Всеукраїнської Національної Федерації Аматорів поштово-спортивного голубівництва.

Якщо на голубиному кільці є літери "FCI” – знаходьте інформацію на сайті Міжнародної федерації любителів голубів та на сайті Всеукраїнської громадської організації «ФЕДЕРАЦІЯ ГОЛУБИНОГО СПОРТУ УКРАЇНИ» із центром у м. Львів, або на незалежному інтернет-порталі голубівників України у м. Дніпро, або на інших доступних інтернет-ресурсах.


Український центр кільцювання птахів приймає участь у міжнародних програмах кольорового мічення диких птахів. Кольорове мічення дозволяє ідентифікувати птахів на відстані, не ловлячи та не завдаючи птаху ніякої шкоди. Завдяки яскравому кольору та великим літерам і цифрам, Ви можете прочитати надпис на кільці та передати інформацію про нього до нашого центру. На сьогодні найуспішніший науковий результат нам дає кольорове мічення жовтими кільцями в Україні мартина жовтоногого (Larus cachinnans). В Українському центрі кільцювання накопичено вже понад 1,4 тис зворотів цього виду лише за результатами прочитання номерів кольорових кілець – деяких птахів реєстрували десятки разів, що дало змогу прослідкувати за їхніми переміщеннями протягом кількох років. Українські орнітологи, крім кольорового кільцювання мартинів жовтоногих, мітять і інших птахів, зокрема, реготунів чорноголових (Larus ichthyaetus) (зелені кільця), лелек білих (Ciconia ciconia) (зелені кільця) та чорних (Ciconia nigra) (білі кільця), лебедів-шипунів (Cygnus olor) (білі та жовті ошийники), куликів-сорок (Haematopus ostralegus) (помаранчеві прапорці на лапках), куликів-турухтанів (Philomachus pugnax) (жовті та білі прапорці), побережників чорногрудих (Calidris alpina) (сині прапорці), мартинів звичайних (Larus ridibundus) (жовті кільця). .

Робота центру має велику наукову цінність. Зокрема, наші співробітники координували написання «Енциклопедії мігруючих видів диких тварин України» та були авторами та співавторам більшості видових нарисів у цьому виданні. Енциклопедія була підготовлена на замовлення Міністерства екології та природних ресурсів України і розміщена вона на сайті Міністерства

В Енциклопедії представлені оригінальні картографічні матеріали, укладені науковцями Центру кільцювання, що узагальнюють багаторічні дані щодо кільцювання птахів в Україні, зокрема на основі бази зворотів Центру. Одним із важливих результатів наукових досліджень, пов’язаних з міченням птахів, є встановлення їхнього просторового розподілу протягом річного циклу: де птахи конкретного виду (популяції, угруповання) гніздяться, в яких регіонах зимують і через які території пролітають під час сезонних переміщень.


Що необхідно робити, коли до Вас потрапило кільце чи Ви прочитали (сфотографували) номер кільця чи мітки на пташці?

Необхідно:

- переписати всю інформацію, що є на кільці чи мітці (якщо це кольорове кільце/мітка – обов’язково вказати колір);

- вказати вид птаха, якщо це можливо, чи до якої групи птах відноситься (качка, гуска, лелека, хижий птах тощо);

- вказати обставини знахідки (знайдене кільце, птах застрелений, знайдений мертвим, знайдені залишки птаха, сфотографований тощо);

- вказати дату знахідки;

- вказати місце знахідки (область, район, найближчий населений пункт) чи географічні координати, якщо є можливість їх визначити;

- надіслати чи передати по телефону, електронною або звичайною поштою цю інформацію в Центр кільцювання, бажано долучивши фото кільця і птаха.


Наші контакти:

Поштова адреса: вул. Б. Хмельницького, 15, КИЇВ-30, 01030

Електронна адреса: polud@izan.kiev.ua (керівник Центру А.М. Полуда), ring@izan.kiev.ua (офіс Центру)

 

 

Про Центр

Історія і співробітники Центру

Українські кільця

Бази даних Центру

Історія кільцювання птахів

Атлас міграцій птахів України

Ви знайшли кільце?

Ви знайшли голуба з кільцем?

 

 

Наші контакти:

Поштова адреса:
вул. Б. Хмельницького, 15, КИЇВ-30, 01030

Електронна адреса: polud@izan.kiev.ua (керівник Центру А.М. Полуда), ring@izan.kiev.ua (офіс Центру)

 

     

Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України, 2004-2023